תיעוד הנצחות חללי טרור פרוייקט לזכרו של אסף (בלונדי) צור הי"ד ארץ זוכרת יושביה
לאתר ההנצחה לזכרו של אסף צור (בלונדי)
« להנצחה הקודמת   |   חזרה לדף הקודם   |   להנצחה הבאה »
27/08/1953

בערבה מזרחית לקיבוץ פארן

מקום פיגוע:

בדרך לפטרה

יישוב הנצחה:

קיבוץ פארן

איזור הנצחה:

דרום ונגב

סוג הנצחה:

אנדרטה

הנח פרח על ההנצחה » קישור למפה


ביום חמישי ט"ז באלול תשי"ג העשרים ושבעה באוגוסט 1953, יצאו חמישה צעירים לטיול לפטרה, אל הסלע האדום בירדן, על החמישה נמנו אריק מגר בן 26, גילה בן עקיבא בת 28, מרים מונדרר בת 23, איתן מינץ בן 22 ויעקב קליפלד בן 25 . עד אז – מי שעבר את הגבול – הוחזר חי. כל החמישה נרצחו ע"י הירדנים, כנראה כשבאו לבקש עזרה במשטרת "ביר מדכור".
על פי אחת הגירסאות שלא אומתה מעולם הכיש נחש את איתן מינץ והם החליטו לבקש עזרה בתחנת המשטרה הירדנית וחזרו על עקבותיהם. בחצר המשטרה סגרו מאחוריהם את השער, וירו בכולם למוות.


נתן יונתן המשורר המוערץ, שהיה שכנם של משפחת מינץ, כתב לזכרו של איתן שיר: "על מות לנער".


לזכרם הוקם אתר "ההולכים לפטרה" בערבה, בכביש הערבה נוסעים עד הכניסה למושב פארן. על יד תחנת האוטובוס,בצד המזרחי של הכביש מתחיל שביל עפר עם שלט מכוון "ההולכים לפטרה" שביל עפר זה, עביר לכל סוגי הרכב והנסיעה עליו לפי הכוונת השלטים נמשכת כ 5-6 דקות בלבד. לרגלי גבעת האנדרטה יש חניון מוסדר ומוצל הכולל שולחן וספסלים ואפילו מי-ברז זורמים. לצד החניון היפה הזה יש מצבת אבן גדולה שעליה הוצמדה פלטת פלדה גדולה עליה חרוטים סיפור ההולכים לפטרה ושירו של נתן יונתן.
במלאת השנה ה-40 למותם, ערכו בני משפחותיהם וחבריהם של ההרוגים טקס ליד גלעד שהוקם בערבה לזכרם, במקום שממנו יצאו אל המסע האחרון בחייהם.


לאחרונה גם נחנך לוח הזיכרון במוזיאון בית הפלמ"ח בתל אביב אשר מכיל את תמונותיהם של חמשת הצעירים בשילוב צילומים מפטרה. טקס הזיכרון הוא הראשון מסוגו שנערך לחמישה.

זכרם של החמישה הונצח גם בשדה בוקר, בשביל העולה צפונה מקבר בן גוריון לכיוון שדה בוקר, לצד המיצד יש אנדרטה קטנה לזכרם של החמישה שצעדו לפטרה אחד מהם חבר קיבוץ שדה בוקר (איתן מינץ ז"ל).

לזכרם אספו חבריהם קטעי טקסט והציאו לאור את הספר "עד סלע" ,ספר זה מתאר את מסעם של החמישה לסלע האדום ואת מותם. הייחוד בספר הוא התיאור היוצא מן הכלל של איזור פטרה, ים המלח והמדבר. 327 עמודים שלוקטו על ידי חברים - ג ל ע ד לזכרם של החמישה, אוהבי ארצם עד כלות.

צילום התמונות של ההנצחות על ידי גל ברמן, התמונות באדיבות אתר הצנחנים  " www.202.org.il "הנח פרח על ההנצחה »
 1. הסלע האדום
  21/01/2008  תמר  
 2. לזכור ולא ולשכוח
  24/06/2008  גל ברמן  
 3. תהא נשמתם הזכה והטהורה צרורה בצרור החיים
  15/06/2010  חיים-בועז  
 4. ערב טוב
  10/04/2019  איתן מינץ  asdfghjklzxcvbnm123654876@gmail.com