תיעוד הנצחות חללי טרור פרוייקט לזכרו של אסף (בלונדי) צור הי"ד ארץ זוכרת יושביה
לאתר ההנצחה לזכרו של אסף צור (בלונדי)
« להנצחה הקודמת   |   חזרה לדף הקודם   |   להנצחה הבאה »
24/12/2009

מקום הפיגוע

מקום פיגוע:

ירי ליד עינב

יישוב הנצחה:

עינב

איזור הנצחה:

יהודה ושומרון

סוג הנצחה:

אנדרטה

הנח פרח על ההנצחה » קישור למפה


בהשתתפות מאות אזרחים מכל רחבי הארץ ובמעמד שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס וראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, התקיימה הערב האזכרה של הרב מאיר חי הי"ד, תושב הישוב שבי שומרון שנרצח ע"י מחבלים מירי ממארב ליד עינב בדרכו לביתו בשבי שומרון.

הרב מאיר חי הי"ד הקים בחייו רשת תלמודי תורה לילדים והיה מלמד תורה בגני ילדים בשומרון ובתוך הקו הירוק.
הרב חי נרצח לפני כמעט שנה בדרכו מנתניה אל הישוב שבי שומרון בידי חולייה שהורכבה מבכירים במנגנוני הפת"ח והרשות הפלשתינית. הותיר אחריו את רעייתו אלישבע ושבעת ילדיהם.

האזכרה החלה בהסרת הלוט מעל האנדרטה שנבנתה בשולי הכביש במקום הרצח.
הלוט הוסר ע"י רב הישוב וראש ישיבת שבי שומרון,ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה ושר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, שנכדו היה תלמידו של הרב מאיר חי בתלמוד התורה שהקים בגן ילדים בחדרה.
השר נאמן סיפר בהתרגשות כי אמר היום לנכדו שהוא נוסע לאזכרה של הרב מאיר חי הי''ד והנכד, ילד קטן ענה לו : "הרב מאיר חי- חי". "אנחנו מרגישים אותו איתנו והולכים בדרכו" – אמר השר נאמן ופרץ בבכי של התרגשות.
רב הישוב וראש ישיבת ההסדר שבי שומרון, הרב יהושע שמידט, סיים את ערב האזכרה בשיעור תורני לזכרו של הר מאיר חי הי"ד.
מיד לאחר מכן התקיים בישוב שבי שומרון טקס הנחת אבן הפינה למבנה שישמש כבית כנסת, תלמוד תורה לילדים ומרכז תורני לזכרו של הרב מאיר חי, מבנה שייבנה בסיוע משרד ראש הממשלה, משרד השיכון והמועצה האזורית שומרון.

חברו של הרב מאיר חי לתלמוד התורה בשבי שומרון הרב שאול שטרן סיפר על התמדתו והשקעתו העצומה של הרב מאיר חי הי"ד בלימוד התורה לילדים ועל אהבתם העצומה של הילדים אליו: "היה קשה לעמוד בקצב ובהשקעה שלו" אמר הרב שטרן – "ויחד עם זאת הוא היה תמיד שמח".
חותנו של הרב מאיר חי, הרב אליהו מירב, סיפר על חתנו הרב חי, על מידותיו ועל מסירות הנפש שלו ללימוד תורה ולחינוך ילדי ישראל. .
אלמנתו של הרב מאיר חי, אלישבע, התייחסה לימי החנוכה הקרבים ולקדושתו, וספרה על דמותו של הרב מאיר, שהיה כשמו מאיר פנים לעכל אחד ומקרב בחיוך יהודים לקדוש ברוך הוא.
האנדרטה במקום הפיגוע ליד עינב נחנכה כמעט שנה לאחר הירצחו בנובמבר 2010.

עדכון - דצמבר 2010

בדיוק ביום השנה: פורעים ערבים חיללו הבוקר (יום ג' 14 דצמבר 2010) את האנדרטה של הרב מאיר חי הי"ד במקום הרצח, בין עינב לשבי שומרון.
ערבים שפכו צבע על האנדרטה - בדיוק במקום עליו הוטבע השם "מאיר חי", וכן שברו בקבוקי זכוכית במקום. בנוסף, עקרו הערבים את מוטות הדגלים וגנבו אותם עם דגלי ישראל שעליהם.
הפורעים בחרו להשחית ולחלל את האנדרטה דווקא היום, יום השנה להרצחו של הרב חי - על האנדרטה צויין תאריך הרצח, התאריך של היום.
לפני שנה בדיוק נרצח הרב מאיר חי הי"ד, תושב שבי שומרון ואב לשבעה, בדרכו לביתו לחגיגת יום ההולדת ה-12 של בנו אליסף.
הרב נרצח בירי מרכב חולף ע"י שלושה בכירים במנגנוני רשות הפלשתינית ובפת"ח. למרבה האבסורד, שלושת הרוצחים עבדו בתפקידים בכירים במנגונני הרשות הפלשתינית והיו מקורבים ופעילים מרכזיים של "ההנהגה המתונה" ברשות סלאם פיאד ואבו מאזן.
הרב מאיר חי הי"ד הקים בחייו רשת תלמודי תורה לילדים והיה מלמד תורה בגני ילדים בשומרון ובתוך הקו הירוק.
לאחר הרצח הקימו חבריו ובני משפחתו של הרב חי מרכז תורני לזכרו בגבעה בין הישובים עינב ושבי שומרון, בשטח השייך לישוב עינב.
למרות בקשות המשפחה ופניות מצד המועצה האזורית שומרון ושרים בממשלה, הורה שר הבטחון אהוד ברק למנהל האזרחי להרוס את המבנה בטענה שלא הוצאו לו כל ההיתרים, למרות שברק עצמו בתפקידו כשר הבטחון מנע את הוצאתם.
לפני כחצי שנה הונחה במקום הרצח אנדרטה לזכרו, אשר נחנכה לפני כחודש במעמד שר המשפטים יעקב נאמן, ראש המועצה גרשון מסיקה, משפחת חי, נציגי צה"ל ומאות אזרחים.
הרב חי נרצח בדרכו למסיבת יום ההולדת ה-12 של בנו, ואתמול בלילה (ב) נחגגה בר המצוה שלו.
היום, כאמור, יום השנה הראשון והאזכרה תתקיים בשעה 15:00 אחר הצהרים בבית העלמין הבר הזיתים בירושלים.
כאמור, בדיוק הבוקר בברבריות מצמררת, חיללו ערבים את האנדרטה.
משפחת חי הגיבה בכאב לחדשות. אלישבע חי, אלמנתו של הרב מאיר הי"ד אמרה: "אבי יתומים ודיין אלמנות ייפרע מחסרי לב ורשעים שבחרו לפגוע ברגשותנו. אולם אני יכולה להבטיח להם כי מעשים מסוג זה לא ישברו אותנו. זכינו אתמול בלילה לחגוג את בר המצוה של אליסף, ואנו נמשיך לשמוח, לחיות ולבנות ארת ארץ ישראל - לא בעצבות אלא בשמחה, כיהודים גאים".
ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה הגיע למקום והתבטא בזעזוע: "רק אתמול חגגנו את בר המצוה של הבן אליסף, בדיוק ביום השנה חיללו את האנדטה .
רק ברברים מסוגלים לעולל דברים איומים איומים כאלו. אנשים שמסוגלים לחלל בצורה פתולוגית אנדרטה לזכרו של נרצח אינם ראויים להקרא בני אדם. חשבנו שיש גבולות כלשהם לרוע, אולם מחבלי הרשות הפלשתינית מוכיחים שוב ושוב כי איבדו מזמן כל צלם אנוש. אין מילים לתאר את הרשעות הזו, אפשר רק לחבק את המשפחה ולכאוב. כל אחד עושה מה שהוא טוב בו. הברברים מהרשות הפלשתינית מחללים אנדרטאות ואנחנו בהתיישבות נמשיך ונבנה את כל השומרון - בדרכו של הרב מאיר חי ולזכרו". בבניין ארץ ישראל נתנחם" - אמר מסיקה.
יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר קרא לממשלת ישראל שלא להסתפק רק בגינוי והבעת זעזוע: "לצערנו, שר הבטחון ברק הרס כבר לפני 10 חודשים את מבנה ההנצחה לזכרו של הרב חי, וכעת ברברים ערבים השחיתו גם את האנדרטה במקום הרצח. התגובה הציונית נכונה הן לרצח ובוודאי לחילול האנדרטה צריכה להיות הכרזה על הקמת ישוב חדש על שמו".

צילום האנדרטה המחוללת - שריה רוזנפלד


מונצחים:

הרב מאיר חי