תיעוד הנצחות חללי טרור פרוייקט לזכרו של אסף (בלונדי) צור הי"ד ארץ זוכרת יושביה
לאתר ההנצחה לזכרו של אסף צור (בלונדי)
« להנצחה הקודמת   |   חזרה לדף הקודם   |   להנצחה הבאה »
02/10/1910

מקום הרצח

מקום פיגוע:

ליד רחובות

יישוב הנצחה:

רחובות

איזור הנצחה:

אזור המרכז

סוג הנצחה:

אנדרטה

הנח פרח על ההנצחה » קישור למפה


היהודי הראשון שנהרג ברחובות היה תימני, יונה (חמאמי) קפרא, בן 26 במותו, . הוא נהרג בדרך לעקרון בערב שלפני ראש-השנה תר"ע. לא ברור מי הרגו. היו מספר סיפורים אפשרים שלא הוכחו.
הסיפור המלא מופיע בלינק הבא.

 

לחמאמי לא הייתה עבודה קבועה - היה שומר כרמים לעת מצוא, עוזר לנגר ושולייה לסנדלר, עוזר לפחח ועוד מלאכות מזדמנות עד שהיה לעוזרו של הנפח אריה לייב חצקלביץ' במסגרייתו שברחוב מנוחה- ונחלה. יומיים לפני חג ראש השנה תר"ע ביקש ממעבידו שישלם לו את שכר עבודתו. הנפח, שהמעות לא היו מצויות בכיסו, הציע לחמאמי ללכת ולגבות סכום כסף מאחד האיכרים במושבה הסמוכה גדרה החייב לו כסף, ומתוך זה יבוא שכרו.
אחר הצהרים הדרים חמאמי ברגל לגדרה, להביא משם את הכסף המגיע למעבידו, כדי שהלה ישלם שכר עבודתו ויוכל לקנות מצרכים לחג. חמאמי יצא מבית האיכר וסכום כסף נכבד באמתחתו - שלושה נפוליוני זהב. בדרכו חזרה, כעשרים דקות הליכה מביתו נורה למוות והכסף נשדד.
שלושה איכרים מעקרון חזרו לפנות ערב בעגלתם למושבתם. הסוסים עצרו באחת. ראו גוף מוטל על דרך העפר בין כרמים הסמוכים למושבה. בדקו וראו הרוג שטוח, פניו למטה ועורפו למעלה ומסביב לראשו כתם רחב ואדום, הטלית קטן אמרה שהוא יהודי. שבו למושבה וסיפרו לאיכרים שפגשו. האחרונים באו למקום והכירו כי הוא תימני העובד במושבה מכבר. כיסיו היו הפוכים.
האנדרטה לזכרו עומדת ברחובות ברחוב הרצל 108.הנח פרח על ההנצחה »
  1. סיפור עצוב
    03/01/2015  איתן כפיר (קפרא)  eyta4393@gmail.com