תיעוד הנצחות חללי טרור פרוייקט לזכרו של אסף (בלונדי) צור הי"ד ארץ זוכרת יושביה
לאתר ההנצחה לזכרו של אסף צור (בלונדי)
« להנצחה הקודמת   |   חזרה לדף הקודם   |   להנצחה הבאה »
15/05/1974

גן הבנים

מקום פיגוע:

מעלות בי"ס נתיב מאיר

יישוב הנצחה:

צפת

איזור הנצחה:

גולן וצפון

סוג הנצחה:

אנדרטה עירונית

הנח פרח על ההנצחה » קישור למפה


בחמישה עשר למאי 1974 חצתה חוליה בת שלושה מחבלים את הגבול מלבנון לעבר העיר מעלות. אחרי שהרגו בדרך תושבת מפסוטה, הגיעו למעלות והחלו לדפוק על דלתות הבתים, בתקווה שמישהו יתפתה ויפתח להם את הדלת. בהגיעם לבית משפחת כהן, הם הצליחו לפרוץ את הדלת ולהרוג שלושה מיושבי הבית.
משם המשיכו המחבלים והגיעו לבניין בית הספר נתיב מאיר, בו ישנו באותה עת תלמידי בית ספר מצפת שהיו בטיול שנתי, ביניהם גם מלכה. הם ריכזו 85 מהתלמידים בכיתות העליונות ודרשו שחרור של מחבלים מהכלא בישראל תמורת שחרור התלמידים. במשך כל אותו היום נערך משא ומתן.
במהלך החילוץ, בטרם הספיקו החיילים לפגוע במחבלים, פתחו המחבלים באש תופת על הילדים והטילו לעברם רימונים. 22 מתלמידי בית הספר נהרגו ועשרות רבות נפצעו.

41 שנים לאחר הטבח האיום בתלמידי בית הספר התיכון הדתי, נחנך "גן הבנים" בצפת לזכרם של עשרים וחמישה מתושבי העיר ובהם 22 תלמידים.
ראש עיריית צפת, אילן שוחט, שקרוי ע"ש דודתו אילנה נאמן, שנרצחה בטבח אמר באירוע חנוכת "גן הבנים" כי מבחינת העיר צפת זה היה אירוע מכונן, "אני קרוי על שם דודתי, זהו יום מכונן עבורנו, אנחנו מלמדים את כל התלמידים את המסר החשוב שהיו פה תלמידים שרצו לטייל ולתור את הארץ ומחבלים באו להרוג אותם.
''השכול מלווה אותנו וטרור ורצח יהודים זה לא דבר חדש, אבל מצד שני אנחנו רואים הרבה בנייה. זאת ההיסטוריה שלנו, השדר הוא שלמרות הכול, עם ישראל הוא עם הנצח, והצוואה היא שצריך להמשיך לחיות, לשגשג ולהאמין בצדקת הדרך ובתורה על אף המחיר ששולם והוא יקר"
להנצחה בבית הספר במעלות לחץ כאן

מונצחים: